Główny specjalista

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 128174

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • praca administracyjno-biurowa;
  • obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie;
  • krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe (udział w posiedzeniach sekcji i grup roboczych DG TAXUD Komisji Europejskiej (główne spotkania: Customs Expert Group Section Transit and Status oraz EU-CTC Working Group on Common Transit and the Simplification of Formalities in Trade in Goods);
  • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz (udział w spotkaniach komitetów i grup roboczych zajmujących się problematyką celną oraz problematyką celnych systemów informatycznych celem reprezentowania KAS).

Zakres zadań

  • Określa zasady stosowania w Polsce procedur tranzytowych oraz potwierdzania unijnego statusu celnego towarów w celu zapewnienia zgodności z unijnymi i krajowymi przepisami celnymi oraz wzmocnienia konkurencyjności Polski w obszarze cła
  • Określa wymagania funkcjonalne i biznesowe systemów informatycznych obsługujących procedury tranzytowe (system NCTS2) oraz potwierdzania unijnego statusu celnego towarów (systemy AES/STATUS i PoUS – Proof of Union Status)
  • Uczestniczy w spotkaniach międzynarodowych, w szczególności komitetów i grup roboczych, organizowanych przez Komisję Europejską, innych organizacji międzynarodowych i administracji innych państw w zakresie procedur tranzytowych oraz potwierdzania unijnego statusu celnego towarów
  • Bierze udział w pracach krajowych zespołów projektowych w zakresie budowy, wdrożenia, utrzymania i rozwoju systemów NCTS2, AES/STATUS i PoUS w celu zapewnienia zgodności z unijnymi i krajowymi przepisami celnymi oraz wzmocnienia konkurencyjności Polski w obszarze cła
  • Monitoruje stosowanie procedur celnych w zakresie odpraw celnych w celu rozpoznawania zagrożeń oraz przeciwdziałania naruszeniom krajowych i unijnych przepisów celnych
  • Wspiera merytorycznie koordynatorów KAS do spraw procedury tranzytu i potwierdzania unijnego statusu celnego towarów oraz do spraw systemów informatycznych w tym zakresie
  • Prowadzi szkolenia dla jednostek organizacyjnych KAS w zakresie obsługi operacji tranzytowych i dokonywania potwierdzenia unijnego statusu celnego towarów, w tym z wykorzystaniem systemów NCTS2, AES/STATUS i PoUS
  • Opiniuje projekty przepisów prawa oraz opracowuje interpretacje i wyjaśnienia w zakresie procedur tranzytowych oraz potwierdzania unijnego statusu celnego towarów

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe magisterskie
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze prawa celnego
  • Znajomość języka angielskiego, na poziomie umożliwiającym płynne komunikowanie się z przedstawicielami Unii Europejskiej i tworzenie tekstów w obszarze właściwości wydziału
  • Znajomość unijnego kodeksu celnego
  • Znajomość rozporządzenia wykonawczego i delegowanego do unijnego kodeksu celnego
  • Znajomość Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej (WPT)
  • Znajomość ustawy Prawo celne
  • Znajomość zasad legislacji
  • Znajomość metodyki zarządzania projektami np. PRINCE2
  • Umiejętność analizowania i interpretacji przepisów prawa
  • Umiejętność analizowania i opisywania procesów biznesowych
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Umiejętność argumentowania
  • Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 342, 497 i 1195), ani niebycie ich współpracownikiem – dotyczy kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Wykształcenie: wyższe magisterskie na kierunku prawo lub ekonomia lub administracja
  • Doświadczenie zawodowe: 2 lata w obszarze opracowywania wymagań biznesowych dla systemów informatycznych