Główny specjalista

Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 128723

Warunki pracy

Ministerstwo zajmuje trzy budynki „A”, „B” i „C” o następujących uwarunkowaniach technicznych:
• węzeł sanitarny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością w budynku ”B” (parter) oraz w budynku „A” (dostęp przy pomocy osób trzecich)
• wejście do budynków przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne w budynkach przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnością na wysoki parter w budynku A, na którym usytuowana jest jedna z sal konferencyjnych

Inne warunki, dotyczące charakteru stanowiska pracy:

- praca przy komputerze oraz/lub przy użyciu urządzeń biurowych: fax, ksero, skaner

- częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

Rekrutacja zdalna (cały proces, od aplikowania do rozmowy kwalifikacyjnej, jest prowadzony zdalnie, bez wychodzenia z domu)

Zakres zadań

  • Przygotowuje projekty aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych z zakresu transportu kolejowego, prowadzi proces legislacyjny tj. uzgodnienia wewnętrzne, uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie, oraz przygotowuje związane z tymi dokumentami projekty opinii i stanowiska Ministra na posiedzenia Rady Ministrów, Stałego Komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji, Komitetu do Spraw Europejskich lub innego komitetu właściwego do rozpatrywania określonych kategorii spraw, a także przygotowuje stanowiska Ministra na etapie prac parlamentarnych.
  • Przygotowuje opinie i stanowisk Ministra dotyczących projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów normatywnych przekazywanych w ramach tzw. legislacji zewnętrznej, w tym analizuje i ocenia proponowane rozwiązania oraz zbiera i analizuje informacje od podmiotów rynku kolejowego.
  • Przygotowuje projekty odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wystąpienia poselskie, oświadczenia i wystąpienia senatorskie, dezyderaty, opinie i wystąpienia komisji parlamentarnych oraz wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego, wystąpienia Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrów i kierowników urzędów centralnych oraz innych organów, wnioski, skargi petycje i pytania obywateli i instytucji dotyczące aktów normatywnych wydanych przez Ministra i procedowanych projektów aktów normatywnych - w zakresie właściwości Departamentu
  • Prowadzi we współpracy z Wydziałem Techniki i Bezpieczeństwa sprawy dotyczące udzielania właściwym organom administracji architektoniczno-budowlanej upoważnień do udzielania zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych na podstawie art. 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (Dz.U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.),
  • Przygotowuje w zakresie właściwości departamentu informacje dla potrzeb zgłoszeń i aktualizacji wykazów prac legislacyjnych Ministra i Rady Ministrów, współpracuje z Gabinetem Politycznym Ministra oraz Biurem Ministra przy realizacji obowiązków wynikających z ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248), w tym określonych we właściwych aktach wewnętrznych w Ministerstwie.
  • Przygotowuje opinie prawne, wyjaśnienia o charakterze interpretacyjnym obowiązujących przepisów prawa z zakresu kolejnictwa oraz w razie potrzeby uzgadnia je z Departamentem Prawnym.
  • Przygotowanie stanowiska i opinie w obszarze transportu kolejowego dla przedstawicieli Ministerstwa uczestniczących w posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i współpracuje z Departamentem Prawnym w tym zakresie.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe na kierunku prawo lub administracja
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze stosowania prawa lub przygotowywania opinii prawnych
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B1
  • Znajomość przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
  • Znajomość przepisów ustawy o transporcie kolejowym oraz dyrektyw UE z zakresu kolejnictwa.
  • Znajomość regulacji dot. procesu legislacyjnego (Konstytucja RP, ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, Regulamin pracy Rady Ministrów, Zasady techniki prawodawczej)
  • Znajomość przepisów Prawa budowlanego dotyczących udzielania odstępstw od przepisów techniczno- budowlanych
  • Umiejętność organizacji pracy i zorientowanie na osiąganie celów
  • Skuteczna komunikacja
  • W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów - nie dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych 1 sierpnia 1972 r. lub później. Osoba wybrana do zatrudnienia będzie musiała złożyć oświadczenie lustracyjne, jeśli urodziła się przed 1 sierpnia 1972 r.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe